Połączenie wygody i bezpieczeństwa może na początku wydawać się sprzeczne. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny postęp w dziedzinie automatycznej kontroli wejść na siłownię. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, od prostych bramek po zaawansowane technologicznie bariery.
Jednak wybór jednego rozwiązania spośród technicznej tęczy systemów może być przytłaczający. A konsekwencje zainstalowania wadliwej lub skomplikowanej kontroli dostępu mogą na dłuższą metę zaszkodzić szczęściu Twoich klientów.
Dlatego właśnie PerfectGym przygotował ten przewodnik. Chcemy, byś zobaczył, że siłownia i system kontroli dostępu idą ze sobą w parze.
W tym artykule omówimy korzyści, wady i najlepsze zastosowania niniejszych rozwiązań:
-
Dostęp za pomocą karty
-
Dostęp za pomocą kodu QR
-
Dostęp do klubu fitness z bramą
-
Dostęp biometryczny
Czy zautomatyzowane kontrole dostępu są potrzebne w klubach fitness?
Tak, instalacja nowej, automatycznej kontroli dostępu w klubie fitness to duża inwestycja. Nie chodzi tylko o koszty finansowe, ale także o integrację z oprogramowaniem do zarządzania siłownią i poinformowanie klientów klubu i pracowników. Przecież będzie Ci zależeć, by wszyscy wiedzieli, jak korzystać z kontroli dostępu, a to wymaga czasu i cierpliwości.
Jednak dzięki odpowiedniemu systemowi kontroli dostępu do siłowni czy klubu fitness, ich właściciele mogą "odblokować" wiele korzyści zarówno dla firmy, jak i jej klientów.
1. 24-godzinne otwarcie
Dzięki zautomatyzowanemu dostępowi, użytkownicy klubu nie muszą kontaktować się z pośrednikiem w recepcji, aby rozpocząć trening.
Systemy automatycznego dostępu nie męczą się, nie potrzebują przerw ani czasu wolnego, więc możesz przekształcić swoją siłownię w obiekt czynny przez całą dobę. Dzięki całodobowemu dostępowi do klubu fitness możesz zapewnić swojej placówce przewagę konkurencyjną nad wygodą domowych urządzeń treningowych i aplikacji.
Dzięki wydłużonym godzinom otwarcia, jakie zapewnia kontrola dostępu do klubu fitness, można również rozłożyć napływ klientów przychodzących na siłownię. W ten sposób można zmniejszyć presję - Twoją i personelu - związaną z godzinami szczytu. Ludzie nie znoszą czekania na sprzęt lub zatłoczonych miejsc podczas ćwiczeń. Więcej czasu oznacza więcej miejsca, a tym samym lepsze wrażenia dla klientów klubu.
2. Skończ z oszustwami
Choć wolałbyś o tym nie myśleć, wiesz, że to się zdarza. Klienci czasem popełniają oszustwa, dając niepłacącym znajomym dostęp do Twoich obiektów. Można to nazywać "przestępstwem bez ofiar", ale - w ostatecznym rozrachunku - Twoja firma traci przychody.
Czasami, gdy wygasła już umowa albo klient spóźnił się z opłatami, wciąż może się wślizgnąć i niezauważony korzystać z obiektu (przecież personel recepcji nie jest w stanie wszystkiego wyłapać).
Możesz położyć temu kres. Wdrożenie zautomatyzowanej kontroli dostępu do siłowni oznacza, że wszyscy użytkownicy będą potrzebowali specjalnego uwierzytelnienia, aby uzyskać dostęp do klubu. Uwierzytelnianie jest kontrolowane przez Ciebie, co oznacza, że masz prawo dodawać blokady do kont klientów, którzy nie uiścili opłat.
3. Kontroluj punkty dostępu
Twoja siłownia to nie tylko miejsce ćwiczeń dla klientów, ale także firma, w której odbywają się działania biznesowe i procesy administracyjne. To oznacza, że są miejsca, do których klienci klubu nie powinni się zapuszczać. Dzięki odpowiedniemu systemowi kontroli dostępu do siłowni czy klubu fitness możesz kontrolować przepływ ruchu w swoim obiekcie.
Istnieje możliwość elektronicznego "odgrodzenia" pewnych obszarów obiektu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pomieszczeń magazynowych i obszarów przeznaczonych dla personelu.
Jeśli odbywa się sprzątanie lub remont, zamiast umieszczać znak, którego większość ludzi albo nie widzi, albo ignoruje, można po prostu uniemożliwić dostęp do tego obszaru za pomocą systemu zarządzania klubem.
4. Śledzenie frekwencji na siłowni
W dzisiejszych czasach dane to wspaniały atut dla obiektów fitness. Integrując klub fitness, jego system zarządzania i systemy kontroli dostępu, możesz śledzić frekwencję swoich klientów. Liczby i profile klientów mogą powiedzieć Ci wiele rzeczy; choćby to, kto jest częstym bywalcem klubu, a kto woli podnoszenie ciężarów od cardio.
Możesz uzyskać dokładniejszy wgląd w to, jak klienci spędzają czas w Twoim obiekcie: Które obszary, godziny i dni są najbardziej popularne? Albo: Które grupy demograficzne odwiedzają obiekt co tydzień?
Statystyki frekwencji to świetne miejsce, aby zacząć analizować, kogo przyciąga Twoja siłownia i jakie są ich zachowania związane z fitnessem. Na tej podstawie można wykorzystać zebrane dane, aby zwiększyć znaczenie komunikacji cyfrowej i skierować ją do właściwych odbiorców.
5. Skup się na tym, co ważne
System kontroli dostępu do klubu fitness czy siłowni może również odciążyć pracowników. Zamiast spędzać godziny na koczowaniu w recepcji, zespół może skupić się na tym, na czym powinien - na zadowoleniu klientów i ich wynikach fitness.
Może to również uwolnić część budżetu i umożliwić zatrudnienie większej liczby specjalistów ds. sprzedaży lub marketingu w celu rozwoju klubu fitness.
Jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Kontrola dostępu do siłowni daje klientom większą swobodę i elastyczność w dbaniu o ich kondycję. Ty również otrzymujesz dane o frekwencji, które mogą pomóc Ci w rozwoju biznesu. Twój zespół może natomiast skupić się na prawdziwym pomaganiu klientom poprzez zapewnianie im najwyższej jakości opieki fitness.
Rodzaje kontroli dostępu do klubów
Istnieje kilka opcji, z których można wybrać, aby wzmocnić bezpieczeństwo klubu fitness. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich, które są obecnie dostępne na rynku. Weź pod uwagę to, jak Twoi klienci mogą poradzić sobie z wymienionymi technologiami i z jakimi rozwiązaniami i typami kontroli dostępu będzie im najłatwiej się uporać.
Dostęp za pomocą karty
Za pomocą jednej, elektronicznie zaprogramowanej karty klienci mogą uzyskać dostęp do Twojego obiektu fitness. Karta jest zsynchronizowana z ich profilem członkowskim, więc za każdym razem, gdy klient placówki macha kartą, system zarządzania klubem może przechwytywać te informacje.
Jest to bardzo prosta forma wprowadzania danych - wystarczy dotknąć karty i wprowadzić dane. Nie wymaga to żadnego wysiłku. A posiadanie fizycznej karty w portfelu lub torebce klienta klubu może stanowić dla niego małe przypomnienie o pójściu na siłownię.
Źródło:
Jednak karty wstępu na siłownię, zwykle wykonane z plastiku, nie są przyjazne dla środowiska, a ich produkcja może być kosztowna.
Może to być szczególnie problematyczne, jeśli Twoi klubowicze nieodpowiedzialnie obchodzą się ze swoimi rzeczami. (Oczywiście zawsze możesz sprawić, by to klient ponosił koszty wymiany karty).
Gdy wejście na siłownię odbywa się za pomocą karty, profil klienta pojawia się na ekranie pracownika recepcji. Mogą oni wtedy sprawdzić, czy nie dochodzi do oszustwa. Jeśli jednak Twoja siłownia działa 24 godziny na dobę, a recepcja nie jest obsadzona, Twój klub może być narażony na oszustwo, ponieważ każdy może użyć karty, aby wejść do obiektu.
Jeśli karta zostanie skradziona, osoby niebędące klientami klubu mogą uzyskać dostęp do obiektu i pomieszczeń, w których klienci przechowują swoje cenne przedmioty.
Użytkownicy mogą również przekazywać kartę znajomym, co oznacza, że klub fitness traci przychody z członkostwa.
Jednak pomimo luk w zabezpieczeniach, jakie posiadają systemy dostępu za pomocą kart, nadal jest to dość uniwersalny sposób zautomatyzowanego wejścia.
Jeśli masz budżetową siłownię lub Twój klub fitness jest przeznaczony dla osób powyżej 40 roku życia, kontrola dostępu za pomocą kart może być najbezpieczniejszym rozwiązaniem. W ten sposób nie będziesz musiał prosić klientów o pobieranie czegokolwiek lub zapamiętywanie kodu dostępu, ponieważ dbanie o kartę członkowską to całkiem niewielkie zadanie.
Bonusowa porada: Jeśli zainstalujesz system kart wstępu, upewnij się, że każdy klient wie, że wymiana karty będzie na jego koszt i ile ta kwota wynosi.
Dowiedzenie się, że wymiana karty po jej zgubieniu będzie kosztować więcej niż miesięczne członkostwo może rozwścieczyć klienta.
Klienci powinni być w pełni świadomi wszelkich wydatków, które mogą pojawić się w Twoim ośrodku. Nieinformowanie klientów może wywołać u nich poczucie, że ich wykorzystujesz.
Kody QR
Kody QR (z ang. quick response codes) mogą odblokować kontrolę dostępu jak cyfrowy klucz. Kod QR to cyfrowa wersja dwuwymiarowego kodu kreskowego, w którym zakodowane są dane. Gdy klienci chcą uzyskać dostęp do obiektu, po prostu otwierają aplikację firmy i generują kod. Gdy uczestnik ma już kod QR w telefonie, wyświetla go na ekranie i przykłada do skanera ekranem w dół. Małe "sezamie otwórz się" i voila - natychmiastowy dostęp.
Dzięki kodom QR za każdym razem, gdy klient ma dostęp do obiektu, wręczasz mu nowy "klucz". Inaczej niż w przypadku kart, ten rodzaj kontroli dostępu nie powoduje strat i nie wiąże się z kosztami wymiany.
Unikalny kod QR jest czytelny nawet po uszkodzeniu. Kod powiela zapisane na nim dane. Oznacza to, że można usunąć do 30% kodu QR bez wpływu na jego ogólną czytelność.
Ponadto, dzięki cyfrowemu aspektowi, dostęp do klucza jest możliwy tylko przez krótki czas. To może ograniczyć klientom klubu możliwość przekazywania bliskim dostępu. Dzięki generatorowi kodów QR w aplikacji PerfectGym, klienci mogą utworzyć kod dostępu na maksymalnie 5 minut.
Ponadto aplikacja nie wygeneruje kodu QR dla użytkownika, jeśli jego umowa wygasła lub jeśli na jego koncie została umieszczona blokada dostępu z powodu niezapłaconych opłat członkowskich.
Jednak jedną z wad tego rozwiązania jest to, że dostęp do siłowni staje się nagle dużym problemem jeśli klient zapomni swojego telefonu, ma słabą baterię lub nawet nadmiernie uszkodzony ekran. Regularne ćwiczenie jest trudne, a klienci mogą być sfrustrowani i odejść, gdy nie będą w stanie przedrzeć się przez drzwi.
Jeśli wiesz, że Twoja główna grupa użytkowników nie jest szczególnie obeznana z technologią, to takie rozwiązanie nie będzie dla nich dobre.
Ale jeśli Twoja siłownia jest przeznaczona dla młodszego pokolenia, to takie rozwiązanie może się sprawdzić. Badanie przeprowadzone przez ComScore wykazało, że millennialsi spędzają około 3,2 godziny dziennie na swoich telefonach i są trzy razy bardziej podekscytowani nowymi aplikacjami mobilnymi i funkcjami niż starsi użytkownicy. Szanse na to, że ta grupa demograficzna będzie miała problemy ze swoim telefonem, są bardzo małe.
Zaleca się jednak, by mieć w pogotowiu plan B w postaci kodu dostępu lub karty dostępu na wypadek, gdyby bateria w telefonie jednego z klientów klubu rzeczywiście się rozładowała.
Skanery biometryczne
Skanery biometryczne (lub urządzenia do pomiaru ciała) nie są już tylko tematem filmów szpiegowskich. Działają już od wielu lat. Ze względu na swoją dokładność są preferowanym środkiem bezpieczeństwa w takich sektorach, jak placówki badawcze, bankowość, a także - co bardziej zauważalne - w technologii używanej w smartfonach.
Biometria polega na weryfikacji tożsamości poprzez odwzorowanie żył, wzorców głosowych, odcisków dłoni, a nawet bicia serca.
Przykłady unikalnych aspektów ciała, które mogą być wykorzystane w biometrii:
-
Tęczówki oka
-
Siatkówki oka
-
Odciski palców
-
Rozpoznawanie twarzy
Ten rodzaj systemu kontroli dostępu w klubie fitness jest bardzo dokładny i niemal niezawodny. Skaner przyznaje dostęp na podstawie tego, kim jest dany klient, a nie tego, co posiada (karta/pamiątka) lub co zna (hasło).
Wiedza może zostać zapomniana, a przedmioty skradzione, ale klienci nie mogą zgubić własnego odcisku palca.
Skanery tęczówki
Rozpoznawanie tęczówki oka jest jednym z najtrudniejszych do podrobienia, co czyni je atrakcyjnym środkiem bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do odcisku palca nie wymaga kontaktu ze skanerem. Skaner działa na zasadzie analizy unikalnych kolorów i wzorów tęczówki oka danej osoby, a następnie przechowuje ten identyfikator, aby później dopasować go, gdy użytkownik będzie chciał wejść na siłownię.
Chociaż rozpoznawanie tęczówki oka jest bardzo dokładne, może być nietrwałe. Rzęsy, szkła kontaktowe lub cień w okolicy oka mogą zmylić skaner i spowodować odrzucenie zgłoszenia.
Skan siatkówki
Skaner siatkówki skanuje układ żył w oku za pomocą światła podczerwonego, a następnie rejestruje wzór.
Jest to jeszcze dokładniejsze niż skanowanie tęczówki oka, co sprawia, że jest to bardzo niezawodna forma kontroli dostępu do obiektów fitness. To z kolei sprawia, że jest to jedna z najdroższych dostępnych opcji skanowania biometrycznego. Inwestycja w jeden skaner siatkówki może kosztować od około 2 000 do 10 000 dolarów.
Choć jest to bezpieczne, uczestnicy mogą nie być zadowoleni z konieczności skanowania ich oczu za każdym razem, gdy odwiedzają siłownię.
Odcisk palca
Najpowszechniej stosowana forma skanowania biometrycznego. Korzysta z niego wiele banków, smartfonów, a nawet niektóre kluby fitness. Użytkownik kładzie palec na płytce skanującej, która następnie rejestruje unikalny kształt jego odcisku.
Powszechne stosowanie skanerów linii papilarnych w smartfonach oznacza, że większość klientów klubów fitness powinna być już zaznajomiona z ich obsługą. Dlatego zainstalowanie tego rodzaju kontroli wejścia na siłownię nie będzie wymagało od klienta klubu zbyt wielu zmian.
Wadą skanera linii papilarnych jest to, że bez dokładnego umiejscowienia palca na podkładce, układ może się nie zgadzać. To samo dotyczy wszelkich skaleczeń. Zmiany na opuszku palca, nawet niewielkie zadrapanie, mogą zakłócić działanie skanera linii papilarnych. Może to prowadzić do odmowy przyjęcia do placówki i frustracji klienta.
Aby temu przeciwdziałać, czasami firmy łączą skanowanie odcisków palców z kodem dostępu lub kartą dostępu.
Rozpoznawanie twarzy
Wraz z premierą iPhone'a X firmy Apple technologia rozpoznawania twarzy trafiła na masowy rynek konsumencki.
Ten skaner biometryczny działa poprzez digitalizację tysięcy unikalnych punktów, odległości i proporcji twarzy użytkownika. Na przykład porównuje odległości między oczami lub lokalizuje, gdzie dokładnie znajdują się usta.
Zaletą tego skanera jest to, że użytkownicy nie muszą nawet wchodzić z nim w interakcję (inaczej niż w przypadku skanerów linii papilarnych), co sprawia, że jest to mniej inwazyjna forma uwierzytelniania. Skanowanie trwa sekundę, a użytkownicy nie zostaną wpuszczeni, jeśli skany nie będą się zgadzać.
Jeśli jednak dana osoba zapuści włosy lub straci na wadze (co, miejmy nadzieję, będzie miało miejsce w Twoim obiekcie), technologia rozpoznawania twarzy prawdopodobnie odmówi jej dostępu do klubu czy siłowni.
Podobnie jak w przypadku innych metod dostępu biometrycznego, warto sparować tę technologię z kartą lub breloczkiem, na wypadek, gdyby skaner został odrzucony przez niewielką zmianę na twarzy.
Główną zaletą skanowania biometrycznego jest to, że nie trzeba się martwić o zgubione karty członkowskie lub rozładowane baterie, klienci klubu muszą po prostu przyjść. Nie muszą o niczym pamiętać, aby przejść przez drzwi wejściowe, co sprawia, że wizyta w Twoim obiekcie staje się o wiele wygodniejsza.
Największą zaletą biometrycznej kontroli dostępu jest to, że dane biometryczne są w 100% unikalne dla danego użytkownika, co może położyć kres oszustwom w Twojej placówce. Choć niektóre rodzaje skanerów są bardziej niezawodne od innych, jest to jedna z najbardziej godnych zaufania metod kontroli dostępu, jaką może mieć siłownia.
Jeśli jesteś luksusowym klubem fitness i chciałbyś dodać element ekskluzywności w połączeniu z najwyższej klasy bezpieczeństwem i wyrafinowaniem - skanery biometryczne mogą być rozwiązaniem dla Ciebie.
Dostęp z bramką
Gdy wchodzisz do klubu fitness z bramką wjazdową, komunikat jest jasny: ta siłownia jest przeznaczona wyłącznie dla klientów klubu. Jako alternatywa dla drzwi wejściowych, bramki stanowią zabezpieczenie dla klientów siłowni i działają jak delikatny odstraszacz dla osób niebędących klientami klubu.
Bramki są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, a wybór odpowiedniej do potrzeb obiektu będzie zależał od liczby użytkowników i ogólnej atmosfery, jaką chcesz stworzyć w swojej siłowni.
Elektroniczne bramki obrotowe na trójnogu
Prosty kołowrót trójramienny jest nadal używany w wielu obiektach, ponieważ zapewnia odpowiednią, skuteczną barierę fizyczną, nie sprawiając przy tym wrażenia zbyt zastraszającego dla klientów.
Bramka trójramienna umożliwia wejście jednej osobie na raz, po uprzednim włożeniu przez nią karty lub uzyskaniu elektronicznego zezwolenia od personelu. Wysokość barierki w połowie długości ciała sprawia, że nie można pod nią przejść, a jednocześnie jest zbyt wysoka, by łatwo przez nią przeskoczyć.
Jeśli jednak recepcja nie jest obsadzona, ominięcie bramki obrotowej na trójnogu nie będzie zbyt trudne.
Chociaż bramka obrotowa na trójnogu zapobiega zjawisku "tailgatingu" (gdy jedna osoba wślizguje się przez drzwi za drugą), nie jest ona zbyt skuteczna w zwalczaniu oszustw wśród użytkowników. Klienci nadal mogą łatwo przemycić swoich znajomych do obiektu, przepychając przez barierę dwie osoby na jedną zeskanowaną przepustkę. Jeśli przy biurku nie ma stałej obsługi, trudno jest zapobiec takim zachowaniom.
Bramki szybkiego ruchu
W przeciwieństwie do bramki obrotowej, którą można przeskoczyć, lub drzwi, przez które mogą się prześlizgnąć inne osoby, bramka szybkiego ruchu zapewnia pełną barierę i umożliwia dostęp tylko jednemu uczestnikowi w danym czasie. Działa ona na zasadzie bramki, która szybko się otwiera i zamyka po wpuszczeniu osoby.
Ze względu na szybkość i wysokość bramy, niemożliwe jest prześlizgnięcie się przez nią niezauważonym, co naprawdę pomaga złagodzić obawy związane z bezpieczeństwem.
Większość bramek szybkobieżnych jest wyposażona w czujnik ruchu i alarm, który włączy się, gdy więcej niż jedna osoba będzie próbowała uzyskać dostęp w tym samym czasie.
Dodatkowym atutem jest możliwość dostosowania szerokości bramy, dzięki czemu można zapewnić szersze bariery dla osób z niepełnosprawnościami.
Bramy szybkobieżne, wizualnie bardziej eleganckie niż inne opcje bramek, zapewniają bezpieczeństwo i mogą nadać wejściu do sali sportowej wyrafinowany wygląd.
Bramki obrotowe dla całego ciała
Bramka obrotowa "pełnokorpusowa" to tak naprawdę trójramienna bramka obrotowa na sterydach. Większa, bardziej przerażająca i brzydsza, ale spełniająca swoje zadanie.
Przypominając więzienne bramki wejściowe, bramka obrotowa z pełną obudową ma wystarczająco dużo miejsca, aby wpuścić tylko jedną osobę do obiektu fitness. W przeciwieństwie do bramek trójramiennych, bramek pełnych nie da się przeskoczyć ani przejść pod nimi, co oznacza, że dostęp do obiektu fitness mają tylko osoby posiadające ważne członkostwo.
Ogólnie rzecz biorąc, bramki nie są dyskretnym środkiem bezpieczeństwa. Może to być korzystne, jeśli chcesz wysłać sygnał, że poważnie podchodzisz do kwestii bezpieczeństwa w swoim obiekcie.
Z drugiej strony, może to zniechęcać ludzi, jeśli jest to na przykład klub butikowy, który chce stworzyć przyjazną atmosferę dla nowych uczestników.
Jeśli Twoja placówka zdrowia doświadcza dużego napływu klientów w określonych godzinach, zastosowanie bramki obrotowej dla całego ciała może spowodować powstanie kolejek. Nikt nie spodziewa się, że będzie musiał czekać w kolejce, aby uzyskać dostęp do swojej siłowni. A czekanie nie jest dobrym doświadczeniem w klubie fitness.
Jeśli Twoim głównym priorytetem jest bezpieczeństwo, to bariery, takie jak bramka szybkiego dostępu, w połączeniu ze skanerami linii papilarnych mogą stanowić najlepszą ekonomicznie barierę przed dostępem osób niebędących klientami klubu. Posiadanie takiej bariery w siłowni może pomóc użytkownikom poczuć się bezpieczniej w obiekcie.
W skrócie
Bezpieczeństwo w klubie fitness jest ważnym czynnikiem w prowadzeniu siłowni i ma również znaczenie dla doświadczenia klientów. Jednak zastosowanie niewłaściwego typu kontroli dostępu dla danego rozmiaru, typu lub demografii klubu może skutkować problemami.
Instalując kontrolę dostępu, upewnij się, że recepcja znajduje się nieco poza kontrolowanym obszarem, dzięki czemu nowi klienci mogą otrzymać pomoc od przyjaznej twarzy zaraz po wejściu.
Dokładnie się zastanów, jaki poziom bezpieczeństwa Cię interesuje. Następnie dopasuj do niego rodzaj kontroli dostępu, który będzie łatwy w użyciu dla Twoich klientów.