Z marketingiem jest jak z treningiem. Jeśli jesteś trenerem lub pasjonujesz się jakąś konkretną dyscypliną sportową, którą uprawiasz regularnie, z łatwością zrozumiesz mechanizmy, które napędzają skuteczną komunikację i marketing. Każdy trener personalny przed rozpoczęciem treningu ostrzega, że efekty nie przyjdą bez poświęcenia, a ćwiczenia nie działają po tygodniu i wymagają wysiłku i konsekwencji. Tak samo jak trening, marketing jest procesem i nie powinien opierać się na jednorazowych czy sporadycznych działaniach. Tak jak każdy trener uczy kursantów, że trening to sposób na życie, tak samo każdy marketer wie, że marketing to proces, który jest kluczową częścią prawidłowo działającego biznesu. Praktycznie każdy etap marketingu, czyli planowanie i realizacja strategii, odpowiada poszczególnym krokom, które są podejmowane podczas planowania treningu.
Sprawdź środowisko
Kiedy rozpoczynasz pracę z nowym klientem jako trener personalny, musisz poznać jego dotychczasową aktywność, styl życia, przeprowadzić specjalne testy sprawdzające jego możliwości i ograniczenia. Podobnie, planując strategię marketingową, należy zacząć od analizy sytuacji wyjściowej, zbadania rynku i konkurencji. Jeśli Twoja marka już istnieje, wykonaj dobrą analizę SWOT, aby zidentyfikować jej słabe i mocne strony oraz rozróżnić szanse i zagrożenia.
Wyznacz cele
Podczas pracy nad planem treningu wspólnie z klientem ustalacie cele - najlepiej realistyczne i możliwe do osiągnięcia - oraz kilka kroków pomiędzy nimi, które doprowadzą do osiągnięcia długoterminowych założeń. Temat ten poruszałem już w artykule "5 kroków do skutecznego wyznaczania celów w treningu personalnym". Podobnie, w planowaniu marketingowym powinieneś wyznaczać cele w oparciu o model SMART Petera Druckera, który oznacza:
- konkretne (z ang. specific)
- mierzalne (z ang. measurable)
- osiągalne (z ang. achievable)
- odpowiednie (z ang. relevant)
- określony w czasie (z ang. time-bound)
Wybierz narzędzia i środki do realizacji planu
Planując treningi klienta, wybierasz odpowiednie ćwiczenia: obciążenie, sprzęt i formy treningowe, które możesz dostosować do jego możliwości. To są środki, dzięki którym będziesz realizować plan. Podobnie jest w marketingu - musisz zastanowić się, jakie kanały komunikacji i rodzaje mediów wykorzystasz oraz jakie inne narzędzia marketingowe będą Ci potrzebne. Wszystko zależy od tego, gdzie znajdziesz swoich potencjalnych klientów. Na Facebooku? Na Instagramie? Trzeba też zdecydować, ile zainwestować w reklamę w Internecie, a ile w mediach tradycyjnych, rozsyłać ulotki, wieszać plakaty itp.
Opracuj plan działania
Kiedy już wiesz, na jakie formy pracy z klientem się zdecydujesz, tworzysz plan treningowy. Również w marketingu, po opracowaniu strategii, przychodzi czas na przygotowanie planu marketingowego. Zapisujesz w nim konkretne działania w określonym czasie, łącznie z budżetem. Budżet jest ważnym czynnikiem ponieważ decyduje o wyborze środków i narzędzi. Nie należy jednak zniechęcać się niskimi funduszami. Tak jak trening można przeprowadzić na siłowni, ale i na świeżym powietrzu, w parku czy lesie podczas biegania, ćwicząc z użyciem ciężaru własnego ciała - tak i tutaj wystarczy kreatywne podejście. W przypadku promocji marki możesz wykorzystać siłę rekomendacji lub wybrać tańsze i mądrzejsze rozwiązania.
Kontroluj postępy
Nie wyobrażasz sobie realizacji celów treningowych bez kontrolowania postępów klienta, bez sprawdzania, czy posuwa się do przodu. Podobnie w marketingu - niewiele będziesz wiedział, jeśli nie będziesz mierzył swoich działań. Musisz tylko zastanowić się, jakie wskaźniki są dla Ciebie najważniejsze i o czym warto pamiętać. Co ważne, nie zawsze wyznacznikiem musi być sprzedaż. Wszystko zależy od celów, jakie sobie wyznaczyłeś. Czasami może to być współczynnik konwersji, liczba zapisów do newslettera, liczba osób, które wypełniły formularz, zostawiając swoje dane kontaktowe, liczba poleceń itp.
Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i nowościami
Wiadomo, że jako trener musisz być na bieżąco z branżą. Zmienia się podejście do ćwiczeń - 10 lat temu treningi wyglądały zupełnie inaczej niż teraz. Jeśli chcesz być na bieżąco, musisz stale uczestniczyć w warsztatach, sprawdzać najnowsze doniesienia, wiadomości i mieć otwarty umysł. Nie inaczej jest w marketingu. Skończyły się czasy monologów marek i masowego marketingu. Teraz bardziej liczy się dialog, rozmowa, odpowiadanie na pytania klientów, którzy często są inicjatorami komunikacji Twojej marki w mediach społecznościowych. Kluczowa jest personalizacja, czyli komunikaty i oferty dopasowane do preferencji i zachowań klientów.
Trening HIIT (z ang. High Intensity Interval Training) można przełożyć na hit marketingowy, czyli działanie, które przyciągnie uwagę odbiorców i oczywiście przełoży się na sprzedaż. Jednak marketing nie przypomina krótkich treningów metabolicznych, a raczej biegi ultra. Bądź wytrwały. To się opłaci, ale nie możesz pominąć żadnego z powyższych etapów. Jeśli masz wdrożony, działający system zarządzania PerfectGym, niektóre z tych działań staną się łatwiejsze i bardziej efektywne.